Νοε 15 2018

Επίσκεψη του Συλλόγου ατόμων με αναπηρία στο 6ο ΓΕΛ Αγρινίου

φωτο3Την Τετάρτη, 14-11-2018, επισκέφθηκαν το σχολείο μας η κυρία Ελισάβετ Κρητικού, πρόεδρος του Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρίες Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας Απόστολος Λουκάς και η εθελόντρια του συλλόγου κα. Μαίρη Ζαπαντιώτη. Η κα. Κρητικού μίλησε σε μαθητές της Γ΄ Λυκείου για τις αναπηρίες,την προσβασιμότητα,την οδηγική συμπεριφορά ως μέσο πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων και τον εθελοντισμό. Η ομιλία έγινε στο πλαίσιο της αδειοδοτούμενης δράσης του συλλόγου από το Υπουργείο Παιδείας «Ενημερωτικές Ομιλίες σε σχολεία Δ/βάθμιας εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αιτ/νίας, με σκοπό την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την αλληλεγγύη, σε θέματα αναπηρίας,προσβασιμότητας ΑΜΕΑ, οδηγικής συμπεριφοράς και εθελοντισμού σε μαθητές.