Ιουν 14 2015

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Το σχολικό έτος 2014-2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα

Μέγας Αλέξανδρος- Στα ίχνη ενός μεγάλου στρατηλάτη.

Η αποτύπωση του έργου και της προσωπικότητάς του
στο μύθο, στην παράδοση, στη μουσική, στην Τέχνη
.

Επιδιωκόμενος στόχος του προγράμματος είναι να φωτιστεί πολύπλευρα η προσωπικότητα του μεγάλου στρατηλάτη όχι μόνο από πλευράς ιστορικής προσέγγισης αλλά και ως πηγή έμπνευσης σε διάφορες μορφές τέχνης (δημώδους και λόγιας) του χθες και του σήμερα.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

• Να γνωρίσουν οι μαθητές το έργο του Μεγάλου Αλεξάνδρου, συνδέοντας το με το μάθημα της Αρχαίας Ιστορίας που διδάσκονται στην Α΄ Λυκείου με αφορμή και την ανακάλυψη των σημαντικών ευρημάτων στην περιοχή της Αμφίπολης
  • Να γνωρίσουν την εικαστική απόδοση του έργου του Μεγάλου Αλεξάνδρου
  • Να συνειδητοποιήσουν την αξία ?σημασία του οικουμενικού του έργου
  • Να ενημερωθούν για τους απογόνους του Μ. Αλεξάνδρου στα βάθη της Ινδίας.
  • Να ανακαλύψουν με καθοδηγούμενη αυτενέργεια τη γνώση
  • Να καλλιεργήσουν το διάλογο και να αναπτύξουν τη συνεργασία μεταξύ τους στο πλαίσιο της ομαδικής εργασίας.
  • Να έρθουν σε επαφή με βιωματικές και διερευνητικές μορφές μάθησης.
  • Να επισκεφθούν βιωματικά την περιοχή της Βεργίνας, ίσως και της Αμφίπολης (αν το ταφικό μνημείο είναι επισκέψιμο)
  • Να αποκτήσουν δεξιότητες άντλησης, συλλογής, ανάλυσης, οργάνωσης και επεξεργασίας δεδομένων
  • Να εξασκηθούν στην αναζήτηση και αξιολόγηση ιστοσελίδων στο διαδίκτυο
  • Να αποκτήσουν θετική στάση στη χρήση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία