Αρχείο Μήνα: Δεκεμβρίου 2019

Το 6ο ΓΕΛ Αγρινίου στο CERN στην Ελβετία!

cernphotoΤο 6ο ΓΕΛ Αγρινίου στο CERN στην Ελβετία!
Το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε φέτος εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών CERN. Η εκπαιδευτική εκδρομή έγινε οδικώς και διήρκησε επτά ημέρες (6-12 Νοεμβρίου 2019) στη διάρκεια των οποίων πραγματοποιήθηκαν και άλλες περιηγήσεις-επισκέψεις. Συμμετείχαν 44 μαθητές από όλες τις τάξεις του λυκείου μας. Το CERN είναι το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής, το μεγαλύτερο στον κόσμο ερευνητικό κέντρο τού είδους του. Στα ιδρυτικά κράτη-μέλη ανήκει και η Ελλάδα ως μόνιμο μέλος του.
Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του CERN, ενημερώθηκαν για όλες τις δραστηριότητές του, καθώς και για τα σπουδαία πειράματα που πραγματοποιούνται σε αυτό και από Έλληνες επιστήμονες.
Η μοναδική αυτή εμπειρία δεν περιορίστηκε μόνο στο CERN, αλλά περιλάμβανε επίσκεψη σε πόλεις τριών χωρών. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στην οικονομική πρωτεύουσα της Ιταλίας το Μιλάνο όπου είδαν το κάστρο των Σφόρτσα, τον Περίφημο Καθεδρικό Ναό(Ντουόμο) ,την πανέμορφη Στοά Βιτόριο Εμμανουέλε καθώς και την πιο διάσημη λυρική σκηνή τη Σκάλα του Μιλάνου, στην πολύ όμορφη πόλη Aνσύ στη Γαλλία, στο φημισμένο τουριστικό θέρετρο Σαμονί στη Γαλλία, στην έδρα των περισσοτέρων από 200 διεθνών οργανισμών στη Γενεύη με την υπέροχη λίμνη Leman και στη «κόκκινη» πόλη της Ιταλίας τη Μπολώνια με τη μεσαιωνική ατμόσφαιρα, τους πύργους και τις στοές της.
Το σχολείο πέτυχε τον μορφωτικό του στόχο καλλιέργειας μιας ευρύτερης ευρωπαϊκής συνείδησης αφού οι εμπειρίες και οι γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές και μελλοντικοί φοιτητές τόσο οι επιστημονικές όσο και οι ταξιδιωτικές ήταν μοναδικές.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες στο facebook του 6ου ΓΕΛ.

Το 6o ΓΕΛ Αγρινίου πάει Harvard!

Ναύπλιο
Το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Harvard στο Ναύπλιο επισκέφτηκαν μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας την Πέμπτη, 28/11/19.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Καλλιτεχνικό Σχολείο του Μεσολογγίου και είχε ως στόχο την παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης». Επρόκειτο ουσιαστικά για μια παρουσίαση κυρίως της Ψηφιακής Βιβλιοθήκης του Κέντρου και άλλων διαδικτυακών εργαλείων, που υποστηρίζουν την έρευνα και την εκπαίδευση, και τα οποία, όπως μας τόνισε η υπεύθυνη του ΚΕΣ κ. Ματίνα Γκόγκα, θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα στους μαθητές μας κυρίως όταν αυτοί ξεκινήσουν την ακαδημαϊκή τους πορεία.
Αξίζει να τονιστεί η μοναδικότητα του ΚΕΣ του Ναυπλίου, καθώς αποτελεί σημαντικό κόμβο του Παν/μίου του Harvard στην Ευρώπη: Μέσα από τις ποικίλες ερευνητικές, εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δράσεις του όχι μόνο συνεχίζει και συμπληρώνει την αποστολή του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Harvard στην Ουάσιγκτον αλλά στοχεύει και στην εφαρμογή του «θεμελιακού ιδρυτικού σκοπού του» που δεν είναι άλλος από την προαγωγή της μελέτης του ελληνικού πολιτισμού.

Διδακτική επίσκεψη στην Πάτρα

πατρα_αρχαιολογικοΔιδακτική Επίσκεψη της Γ΄Λυκείου στην Πάτρα

Την Παρασκευή 29-11-2019, μαθητές της Γ΄ Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Αγρινίου επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο καθώς και τον ναό του Αγίου Ανδρέα πολιούχου της πόλης της Πάτρας εν όψει της γιορτής του.

Πολυτεχνείο 2019

πολυτεχνειο Επέτειος Εξέγερσης Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή, 15-11-2019, το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο του Πολυτεχνείου. Η γιορτή περιλάμβανε προβολή παρουσίασης, μουσική και τραγούδια ζωντανά. Συγχαρητήρια στους μαθητές Ξευγένη Ειρήνη, Τσώλο Παναγιώτη, Λέρτα Βασίλη που αφηγήθηκαν τα γεγονότα, στη Ζαμπάρα Αντιγόνη που τραγούδησε και έπαιξε κιθάρα, στον Καττή Βασίλη που έπαιξε κλαρίνο, στη Μαρνέζου Ιωάννα που έπαιξε αρμόνιο και στη Κομπορόζου Δανάη για τη τεχνική υποστήριξη. Συγχαίρουμε τις εκπαιδευτικούς Σκεπετάρη Βασιλική και Ασημάκη Κατερίνα που επιμελήθηκαν άρτια την εκδήλωση.
Δείτε τα τραγούδια και τη μουσική της εκδήλωσης στο κανάλι youtube του σχολείου μας: https://youtu.be/ws-PWYrc6T0

28η Οκτωβρίου 2019

28η ΟκτωβρίουΟ εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο 6ο Γενικό Λύκειο ήταν αφιερωμένος θεματικά στα γεγονότα της 14ης Απριλίου 1944 στο Αγρίνιο. Οι οργανωτές της εκδήλωσης (Χ. Ταμπάκης και Χ. Παναγιώτου) μαζί με τους συμμετέχοντες μαθητές (Σοφία Ζαρκανίτη, Μαρία, Πηνελόπη, Ιωάννα, Εύη) θεώρησαν ότι σκόπιμο είναι να μνημονευτεί η θυσία των ανθρώπων που έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία, όχι στο πεδίο της μάχης, αλλά στο πεδίο της αντίστασης στον κατακτητή. Γι’ αυτό ο εορτασμός ξεκίνησε με προβολή ολιγόλεπτης ταινίας από το εικαστικό μνημόσυνο του κ. Θανάση Βαλαώρα στην εκτέλεση των «120» και κατόπιν οι μαθήτριες που συμμετείχαν ανέγνωσαν ένα μικρό χρονικό των γεγονότων, το οποίο συνοδευόταν από προβολή οπτικού υλικού. Ελπίζουμε έτσι να δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν ένα σημαντικό κεφάλαιο της ιστορίας του τόπου τους.
Ακολούθησε ο ορισμός της σημαιοφόρου και των παραστατών του 6ου ΓΕΛ καθώς και η απονομή των αριστείων-βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν και πρώτευσαν στα τμήματά τους αντίστοιχα την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Για τη σχολική χρονιά 2019-2020 ορίστηκε:

Σημαιοφόρος: η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου Σπανού Αφροδίτη

Παραστάτες από τη Γ΄ Λυκείου: Παπαροϊδάμη Δέσποινα, Κολοκυθά Μαρία Μαγδαληνή. Από τη Β΄ Λυκείου Βελή Μαρία και Μαρνέζου Ιωάννα και από την Α΄ Λυκείου για την 28η Οκτωβρίου η Τσίντζα Ευαγγελία και για την 25η Μαρτίου η Τομαρίδη Στεφανία.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες στο facebook του 6ου ΓΕΛ Αγρινίου.